Am luat un telefon in credit

24 december 2019 123

Am luat un telefon in credit. Dupa 2 ore dupa semnarea contractului le-am spus ca doresc sa intorc produsul dat, ecxact cum l-am luat, fara niciun defect. Eu mi-au spus ca, potrivit legii, nu se poate intoarce produsul. Vreau sa stiu daca e adevarat ca il pot intoarce in decurs de 14 zile?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Lola,

Consumatorul (adică Dvs) are dreptul la revocarea contractului cu comerciant (magazin) în termen de 14 zile din momentul încheierii contractului, fără a invoca un careva motiv.

În caz că mobilul nu a fost defectat de Dvs. atunci în puteți returna și solicita schimbarea lui pe altul.

Presupun că nu... mai detaliat este vorba de un credit ci de un contract de vînzare-cumpărare în rate.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

25 december 2019