Am luat un telefon în rate pentru altă persoană

16 march 2018 40

În luna octombrie am mers la ziua unei prietene. Ea m-a rugat sa iau un credit, adică un telefon in rate. Nu am vrut, însă s-a ținut de capul meu până am fost de acord, a procurat un telefon și o boxă, a promis că va achita. Trebuia de achitat până la 500 lei pe lună, ceea ce nu a făcut, acum suma este de 17.000. Ce să fac, pot sa scriu plângere cumva?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Victoria bună,

Având în vedere faptul că creditul a fost contractat de către Dvs., atunci Dvs. aveți obligația de a-l achita.

În situația dată urmează să achitați datoria acumulată.
Ca recomandare, întocmiți o recipisă prin care prietena Dvs. se obligă să vă restituie suma acumulată în baza contractului de împrumut.

18 march 2018