Am lucrat neoficial si angajatorul nu vrea sa ma plateasca

21 april 2020 141

Am lucrat neoficialși acum pe timp de pandemie am fost alungat de la lucru și angajatorul nu vrea să-mi achite zilele lucrate. Eu am o foaie cu funcția mea și stampila cu semnătura firmei. Ei nu răspund când i-am întrebat de salariu. Ce sa fac?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Înaintați o cerere către angajatorul cu solicitarea de va achita salariul cuvenit în caz contrar notați ca vă asumați dreptul să scriți o plângere către Inspectia Muncii pe numele acestuia.

21 april 2020

Mulțumesc mult!

21 april 2020
Ilie Nevmer
  • Legal consultant

De inaintat o cerere la Inspectia muncii nu e greu. Intreprinderea va fi sanctionata si atit. Dar poate avea si reflex negativ si asupra Dstra. In cazul sanctiunii inormatia pleaca si la Serviciul Fiscal de Stat. In asemenea caz si Dstra puteti sa fiti supus controlului fiscal urmare carui fapt... mai detaliat ve-ti avea obligatie fiscala, amenzi si penalitati pentru coparticipare la evaziune fiscala si neachitarea/nedeclararea venitului impozabil.

22 april 2020