Am mai multe credite neachitate

09 march 2020 25

Avem credite neachite, datoria a ajuns la 200.000 lei, nu am avut nicio instiintare de la judecata. Acum au sunat colectorii si vor toata suma, pe care eu nu pot s-o achit. Pot sa achit partial, dar ei nu accepta. Mama este fidejusor si colectorii au mers la ea la domiciliu si zic ca ii vor confisca bunurile. Pot face asa ceva?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Natalia,

Puteți reduce penalitatea exagerat de mare în instanța de judecată.

Cît ține de fidejusor, el răspunde solidar cu debitor față de creditor.

Însă, colectorii nu au dreptul să pătrundă în casa Dvs sau a Fidejusorului fără acord.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

10 march 2020