Am multe credite pe care nu pot sa le platesc

27 april 2020 252

Ultimele luni nu am putut sa platesc creditele mele, s-au adunat datorii de aproximativ 40 de mii de lei. Creditorii ma suna in fiecare zi, nu stiu deja ce sa fac. Eu inteleg ca ma vor actiona in judecata. Ce sa poate intampla? Pot sa ajung la inchisoare? Multumesc.

Jurist comments 4

Alexandru Lungu
  • Advocate

1. La închisoare nu veți ajunge.

2. In judecată creditorii vor cere toată suma datorată, nu doar ratele scadente + penalități și cheltuieli de judecată.

Pe parcursul examinării, dacă situația se va îmbunătăți, nimic nu vă împiedică să încheiați o tranzacție de împăcare și respectiv obținerea un nou grafic de achitare.

3.... mai detaliat Încercați acum să obțineți de la creditori o amînare a plăților pe perioada stării de urgență, prelungirea graficului și capitalizarea datoriilor curente.

27 april 2020

Multsumesc mult pentru raspuns!

Deja am alta problema, mo sunat de la incasso, sa intorc masina amuia, dar nu am nimic de la judecata nis nimic, trebue sa intorc sau astept?

Imi cer de la un credit de 6 mii de euro imi cer apruape 16 mii, ce pot sa fac?

Multsumesc mult... mai detaliat pentru totul ajutor!

29 april 2020
  • Legal consultant

Bună ziua Alex,

Mașina este în gaj? Până când nu o să fie judecata nu faceți nimic cu mașina. Trebuie de clarificat cu această situație.

Cu privire la datorie, cred că ea este exagerată. Solicitați calcul desfășurat a datoriei ca să vedeți din contul la ce a crescut așa datoria. Dacă sunt... mai detaliat penalități mari, puteți să le contestați în judecată.

04 may 2020
  • Legal consultant

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

04 may 2020