Am nascut dupa casatorie oficiala, copilul nu este al sotului

28 may 2017 28

Care ar fi solutia daca: am nascut dupa casatorie oficiala, copilul nu este al sotului, el stie, dupa nastere la 3 luni divortam binevol ambii, sotul vrea sa se dezica de copil! 1. Patrimonicul copilului va ramine al ex-sotului?

Lawyer comments 1

Călin Bobeică
  • Advocate

Urma sa mentionati la nastere ca el nu este tatal ...ca in certificatul de nastere sa fie indicat numele tatalui biologic!
Depuneti actiune in instanta de judecata privind contestarea paternitatii ! Termen de prescriptie -1 an!
Sunt multe nuante importante cum ar fi acceptul sotului care stia ca nu este tata biologic... mai detaliat etc!

28 may 2017