Am nevoie de acordul preturii pentru amplasarea unei gherete?

28 june 2020 42

Bună ziua. Intenționez să amplasez o gheretă/tarabă pe un spațiu privat în Chișinău, care este în imediata apropiere de un parc. Am nevoie de acordul preturii/schemă de amplasare, sau e suficient să am contractul de locațiune încheiat cu agentul economic care deține acest teren? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Orice activitate pe teritoriul APL urmeaza a fi coordonata si autorizata de catre administrația publică locala.
Astfel va fi necesar sa va fie eliberat autorizație de functionare, iar in dependență de genul de activitate, va fi cazul sa dețineți si alte acte permisive.

29 june 2020