Am nevoie de consultatia unui specialist

25 april 2019 31

Buna ziua. Am fost angajata timp de 2 luni la o fabrica, dupa care nu am putut sa ma mai prezint la munca. Am cerut sa fiu eliberata din serviciu prin intermediu unui reprezentant al fabricii care m-a vizitat la domiciliu si mi s-a refuzat. Atunci m-am gandit ca ma concediaza ei pentru ca nu ma prezint la serviciu, dar nu au facut-o. Acum ce drept au ei sa ma oblige sa mai activez 2 saptamani in fabrica si ce cheltueli trebue sa le restitui, daca nu am primit nici un banut in plus de la ei. Ce drepturi am eu conform legii? Multumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Dvs in primut rind din momentul semnarii contractului individual de munca v-ati asumat careva obligatiuni fata de angajator.

In cazul dvs ati dorit sa demisionati, urma sa depuneti o cerere de demisie catre angajator iar conform CM sa mai lucrati inca 14 zile calendaristice de la data depunerii cererii, termen... mai detaliat in care angajatorul cauta un alt angajat care sa va inlocuiasca.

25 april 2019
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

În situaţia Dvs. nimeni nu vă poate obliga la nimic numai dacă din vina absenţei Dvs., angajatorul a suferit careva prejudicii, în cel mai rău caz urma să fiţi concediată conform al. 1, lit. h, art. 86, Codul Muncii:

Articolul 86. Concedierea
... mai detaliat (1) Concedierea – desfacerea din iniţiativa angajatorului a contractului individual de muncă pe durată nedeterminată, precum şi a celui pe durată determinată – se admite pentru următoarele motive:
....
h) absenţa fără motive întemeiate de la lucru timp de 4 ore consecutive (fără a ține cont de pauza de masă) în timpul zilei de muncă;

În ceea ce priveşte restituirea cheltuielilor, aceasta se face doar din reţinerile din salariu şi, doar în baza ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) angajatorului, acest ordin se poate de contestat ulterior. Dacă n-aţi primit niciun ordin, dispoziţie, decizie în acest sens, totul rămîne la nivelul de ameninţări nefondate.

Servus

25 april 2019