Am nevoie de o indrumare

20 august 2021 206

Buna ziua! Sunt intr-o situatie foarte dificila si as fi foarte recunoscatoare pentru o indrumare. Sunt casatorita oficial si avem doi copii minori. Am locuit cu sotul, copiii si socrii mei, cu care am avut un conflict. I-am propus sotului sa ne mutam cu traiul aparte si nu a fost de acord. Am decis sa ne separam, sotul sta mai departe cu parintii lui si eu cu copiii am venit la casa mea parinteasca si sunt numai cu ei. Dar inca nu am dat niciunul la divort. Sotul nu vrea, zice sa dau eu la divort si sa cer pensie alimentara, vine cu amenintari ca o sa-mi ia copiii si daca nu o sa-i dau, o sa vina cu politia, ca nu are de gand sa imi dea bani pentru comunale si lemne pentru iarna. Am inscris copilul de 3 anisori la gradinita si a spus ca imi va da bani pentru gradinita cand o sa aiba. Pana atunci, sa-mi bat eu capul. Stau cu copil de 10 luni acasa, nu am nicun ajutor. Am mare nevoie sa ma ajute cineva, sa-mi spuna ce si cum sa fac in aceasta situatie.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Nicoleta, cel mai bun variantă divorț, soțul e țifnos, este derejat de părinții lui, el nu decide nimica. Cu polița n-are ce căuta la DVS acasă, fiindcă DVS sunteți mama biologică, în caz dacă apare contactați la telefonul 112 și polițistul o să aibă dureri de cap.

23 august 2021