Actiune civila in cadrul procesului penal

12 february 2021 15

Bună ziua. Pe data de 21.09.2020 am urcat într-un taxi, șoferul a intrat cu mașina într-un stîlp, eu am căzut în coma și am pierdut ochiul stâng. Șoferul este judecat în temeiuyl art. 264 alin. 4 CP. La judecată am aflat acesta nu avea permis și în momentul accidentului se afla în stare de ebrietate. Eu am cheltuit foarte mulți bani (aproximativ 50.000 de lei) pe tratament. Ajutati-ma, va rog, cu acțiunea civilă impotriva soferului (companiei de taxi?). Cum se face?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Vă pot ajuta să întocmiţi acţiunea civilă, dar trebuie acte confirmative a celor spuse de dvs.

15 february 2021