Am o casa cu 10 camere amenajate pentru a le da in chirie

05 may 2020 64

Am o casa cu 10 camere amenajate pentru a le da in chirie. Vreau sa procedez legal si sa fiu inregistrat la organul fiscal. Cum trebuie sa inregistrez toata aceasta afacere?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Alexandru,

La FISC trebuie să înregistrați contractele de chirie și să achitați impozitele. Pentru a practica activitatea de întreprinzător puteți să vă înregistrați ca Întreprinzător Individual sau SRL conform procedurilor legal la ASP.

05 may 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Depinde care forma de organizare doriți să mențineți.
Întocmiți contract de locațiune, cu condiții, drepturi și obligații.
Că persoana fizica, mergeți la organul fiscal și achitați impozitul pentru venitul obținut, daca nu greșesc e vorba de 10% din sa chiriei.
Sau puteți înființa entitate juridica, care poate deduce la cheltuieli unele investigații sau... mai detaliat cheltuielile de gestiune, depinde, astfel urmînd a fi impozitat din suma ce rămîne și nu din întreg venitul.

05 may 2020