Am o datorie, pe care am început s-o achit, dar vreau să plec peste hotare

23 december 2022 257

Bună ziua. Am un credit pe care nu l-am rambursat și am fost dată în judecată de creditor. După asta, am achitat 7.000 de lei, dar mai am de achitat în jur de 20.000. Vreau să plec în Marea Britanie pentru o perioadă scurtă. Nu voi avea probleme la traversarea frontierei?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Cristina, nu. Cauza se examinează în instanță, după ce vor pronunța hotărârea de incasare silită, trebuie să treacă o lună de zile, ca mai apoi să nimerească la executor, ultimul e în drept să vă organizeze probleme-interdicții.

24 december 2022