Am o firma, dar de multui ani este insolvabila

11 january 2022 151

Buna ziua! Am o firma, dar de multui ani este insolvabila. Ce sa fac eu ca s-o inchid? A aparut o doamna, care cere o suma colosala, pentru ca a depus cerere in judecata ca sa-mi inchida firma. Eu nu i-am dat imputernicire sa presteze asa serviciu si n-am idee de unde a aparut. Ce sa fac eu acum? Dosarul privind inchiderea firmei se afla in instanta de judecata de 7 ani. Pe mine nu ma citeaza in instanta, o cheama pe doamna mentionata. Anume ea tergiverseaza inchiderea firmei, asteptand banii de la mine, si anume 35 de mii de lei. Pentru ce,eu sa-i dau asa bani?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Mariana, dă să ne clarifiăm ce trabă are doamna cu firma DVS, nu pare la un șantaj prevăzut de Codul penal Articolul 189. Şantajul
(1) Şantajul, adică cererea de a se transmite bunurile proprietarului, posesorului... mai detaliat sau deţinătorului ori dreptul asupra acestora sau de a săvîrşi alte acţiuni cu caracter patrimonial, ameninţînd cu violenţă persoana, rudele sau apropiaţii acesteia, cu răspîndirea unor ştiri defăimătoare despre ele, cu deteriorarea sau cu distrugerea bunurilor proprietarului, posesorului, deţinătorului ori cu răpirea proprietarului, posesorului, deţinătorului, a rudelor sau a apropiaţilor acestora,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 750 la 950 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 3 la 5 ani.
(2) Şantajul săvîrşit:
b) de două sau mai multe persoane;
c) cu aplicarea violenţei nepericuloase pentru viaţă sau sănătate;
d) prin ameninţare cu moartea;
e) cu deteriorarea ori distrugerea bunurilor
f) împotriva donatorilor partidelor politice sau ai concurenţilor electorali.
se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 7 ani cu amendă în mărime de la 850 la 1350 unităţi convenţionale.
(3) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2):
a) săvîrşite de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală;
b) săvîrşite cu aplicarea armei sau a altor obiecte folosite în calitate de armă;
c) însoţite de violenţă periculoasă pentru viaţă sau sănătate;
d) săvîrşite cu deosebită cruzime;
e) urmate de dobîndirea bunurilor cerute;
f) soldate cu alte urmări grave,
se pedepsesc cu închisoare de la 7 la 10 ani cu amendă în mărime de la 1850 la 2350 unităţi convenţionale.
(4) Acţiunile prevăzute la alin.(1), (2) sau (3), însoţite de răpirea proprietarului, posesorului sau deţinătorului, a rudelor sau a apropiaţilor acestora,
se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 13 ani.
(5) Acţiunile prevăzute la alin. (1), (2), (3) sau (4) săvîrşite în proporţii mari
se pedepsesc cu închisoare de la 11 la 13 ani.
(6) Acţiunile prevăzute la alin. (1), (2), (3) sau (4) săvîrşite în proporţii deosebit de mari
se pedepsesc cu închisoare de la 13 la 15 ani. O să fie normal, dacă DVS o să vă adresați cu o cerere la poliție să fie trasă la răspundere penală doamna dată. Eu vă propun să ieșiți pe viberul meu cu telefonul 068669950 și noi v-om discuta mai amănunțit.

12 january 2022

Va multumesc mult,dl Mihail

13 january 2022