Am o intrebare la Dvs.

30 may 2018 36

Buna! Am o problema cu parintii. Eu am doi copii: un baiat (merge in clasa 1) din prima casatorie locuieste la parintii mei, iar al doilea copil (fetita de 3 anisori) sta cu mine si al doilea sot al meu. Parintii vor sa ma dea la alimente pentru ca sta copilul la ei, dar eu nu l-am trimis la parintii mei. Baiatul vrea sa traiasca la ei, cand vrea vine la mine, cand vrea se duce la ei, dar practic baiatul sta la parintii mei. Eu n-am de unde sa achit alimente, eu stau acasa cu copilul si lucreaza numai sotul. Vreau sa va intreb: eu as vrea sa ma dezic de baiat si sa-l las la parinti (ca ei spun ca acesta e copilul lor). Daca ma dezic de baiat, n-o sa am probleme sa ma decada ca parinte de fetita mea mica care sta cu mine? Eu de asta ma tem: sa nu-mi ia fata, daca ma dezic de baiat.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

D-na Cristina, DVS sînteţi în drept să vă deziceţi de băiat, nu mai trebue de indicat motivul. Asupra băiatul v-a fi numit un tutelar. Ce se referă de fiică, nimeni nu poate să o ea, dacă DVS aveţi grijă de ea, cu aşa întrebare se ocupă organul de tutelă,poliţia. Cînd... mai detaliat sînt plîngeri de la rude sau de la alte persoane.

30 may 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Cristina,
De fapt, nu este prevăzută o procedură de renunțare/dezicere de propriul copil, însă este prevăzută procedura de decădere din drepturile părintești.
Mai mult ca atât, trebuie să știți că și acei părinți care sunt decăzuți din drepturile părintești își păstrează în continuare obligațiile pe care le aveau și anterior!!!
Dacă... mai detaliat Dvs considerați că nu o să mai fiți obligată să contribuiți la creșterea, educarea, dezvoltarea, întreținerea în continuare a copilului Dvs vă înșelați amarnic!!!
Printre altele, nu numai Dvs sunteți obligată să contribuiți la întreținerea copilului din prima căsnicie, ci este obligat și tatăl acestuia, întrucât ambii părinți au obligații egale de a contribui la educarea, creșterea, dezvoltarea, întreținerea copiilor proprii biologici sau adoptați.

30 may 2018