Am permisiunea să parchez pe teritoriul blocului vecin?

08 may 2022 68

Buna ziua. De câteva ori am parcat mașina în parcarea blocului vecin, din fața casei. Nu este parcare privată, dar cu toate aceastea locatarii blocului vecin îmi spun că n-am voie și mă amenință. Vă rog, dacă e posibil, să-mi dați un răspuns.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Felicia.

Juridic doar parcările care stânjenesc traficul rutier, precum și vehiculelor de urgență cum sunt pompierii sau mașinile care sunt pe spații verzi, gazon, iarbă sunt ilegale.
De regulă dacă parcarea într-adevăr nu este privată atunci nu comiteți nici o încălcare. Este doar o chestiune de mentalitate în care moldovenii... mai detaliat caută să-și ”broneze locul”.

Dacă aveți nevoie de ajutor puteți apela la nr. 069645218

09 may 2022