Am pierdut scrisoarea primită de la ANC

29 july 2021 281

Bună ziua! Mă aflu în situaţia următoare, mi-a fost validată cererea pentru depunerea jurământului de credinţă, urmează să mă programez pentru o dată apropiată însă mi-am pierdut scrisoarea primită de la ANC care confirma dobândirea cetăţeniei, am doar o copie. Voi avea probleme la depunerea jurământului sau nu? Mulţumesc!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Nicoleta, ca confirmare DVS aveți o copie la document, eu vă propun să încercați să depuneți o cerere la ambazadă, cu anexa copii și să întrebați aveși dreptul să ttreciți jurămîntul în baza unei copii, dacă nu pot ei să vă prezintă un dublicat la document.

30 july 2021