Am primit citație că în 2014 am luat un credit și nu este achitat

19 december 2018 168

Salutare! Cum sa procedez? Am primit citație cu o săptămână în urmă că am credit neachitat din anul 2014. Până acum nu am știut de credit și încă este încurcată data mea de naștere. Va rog să mă ajutați. Și sunt amenințat cu sechestrarea bunurilor, dar eu stau la părinți. Ce se poate întâmpla în așa caz? Mulțumim!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Denis,

Vă sugerez să vă adresați la Poliție sau Procuratură în caz că sunteți sigur că nu ați încheiat în trecut nici-un contract de credit. Cel mai probabil datele Dvs. au fost folosite cu rea-credință pentru a dobândi un credit.

19 december 2018
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Totoda va atrag atentia ca nimeni nimic nu o sa va sechestreze in lipsa unei hotariri judecatoresti. Iar in cazul in care compania de creditare se va adresa in judecata va comunic ca termenul de priscriptie este de 3 ani, iar adresarea peste termenul de prescriptie de 3 ani duce... mai detaliat la tardivitatea actiunii efectul fiind restituirea cererii sau scoaterea de pe rol. Insa totul depinde de toate circumstantele cauzei.

19 december 2018