Am primit citatie pentru sa ma prezint la inspectoratul de politie

25 april 2020 115

Citeva zile in urma eu cu tatal meu ne indreptam spre magazin. Am hotarat sa scurtam drumul prin parc. Indata la intrare am fost opriti de catre un politist care a zis ca nu e permis sa ne aflam aici si cerut buletinele de identitate pe care nu le aveam la noi. Politistul ne-a inminat cate o citatie sa ne prezentam la inspectorat pentru a ne intocmi procese-verbale.
Mentionez ca noi nu ne plimbam, ci ne indreptam spre magazinul alimentar. Politistul ne-a ales aleatoriu pe noi pentru a ne amenda, desi mai era lume care se deplasa prin parc. Politistul era singur, deci nu are martori care ar putea confirma aceasta incalcare, nu avea manusi sau masca, nu este clar daca era in timpul serviciului sau daca avea autorizarea de a se afla in acea zona.
Intrebare: Cum poate politistul in baza citatiei intocmi procesul-verbal de contraventie daca nu ne prezentam la inspectorat? Noi i-am lasat datele noastre personale, nr. de telefon. Cat de legala este aceasta procedura de stabilire a incalcarii?
Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Eugen!

În cazul în care vi s-a înmânat o citație pentru a vă prezenta la Sectorul de Poliție unde urmează să vi se întocmească un Proces-Verbal cu privire la contravenție, urmează să vă prezentați.
În cazul în care alegeți să nu vă prezentați reprezentantul agentului constatator va fi în drept... mai detaliat să întocmească procesul-verbal în lipsa Dvs și să vă expedieze exemplarul Dvs la domiciliu.
Imediat ce primiți scrisoarea cu procesul-verbal contestați decizia de sancționare și procesul-verbal.

Codul contravențional permite întocmirea procesului-verbal în lipsa persoanei, dacă aceasta a fost informată.
„În termen de cel mult 3 zile de la data emiterii deciziei, copiile de pe aceasta se remit părților care nu au fost prezente la examinarea cauzei contravenționale şi, la cerere, celor prezente, faptul expedierii consemnîndu-se în dosar. ”

Succes!

25 april 2020