Am primit facturi cu calcule eronate

09 november 2022 29

Buna ziua. Am adresat întreprinderilor municipale mai multe cereri pentru recalcularea facturilor evident eronate, dar nu am primit niciun raspuns. In prezent ma aflu peste hotare. Cum pot rezolva aceasta problema? Care este pedeapsa pentru emiterea unor facturi gresite?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Sergiu, pedeapsă pentru emiterea unor facturi grțite nu este. Dar am opropunere,mai adresează o cerere la acestea organe, în cerere stipulează, că persoana cu funcții de răspundere de la aceste întreprinderi poartă răspundere conform Codului contravențional, cu trimiterea o cerere la poliție Articolul 71. Încălcarea legislaţiei privind... mai detaliat accesul la informaţie şi cu privire

la petiţionare

(1) Încălcarea intenţionată a dispoziţiilor legale privind accesul la informaţie sau a celor cu privire la petiţionare

se sancţionează cu amendă de la 9 la 15 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.

(2) Prezentarea, la solicitare, a unui răspuns cu date vădit eronate

se sancţionează cu amendă de la 27 la 33 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.

10 november 2022