Am procurat autoturism de la o companie de vinzari auto in leasing

01 june 2017 45

Am dreptul sa intorc autoturismul si sa-mi intorc banii pentru toate cheltuelile, daca am fost inselat in privinta kilometrajului, anului producerii si cind a fost adusa in tara?

Lawyer comments 1

Cristian Șchiopu
  • Law student

Bună ziua, Gheorghe

Conform articolului 10 din Legea cu privire la Leasing, dumneavoastră aveți dreptul să reziliați contractul şi să cereți repararea prejudiciilor dacă: bunul nu corespunde calităţii, ansamblului de piese şi de accesorii, altor condiţii de furnizare (transmitere) ori clauzelor contractuale. Astfel veți putea recupera atât banii plătiți și prejudiciile... mai detaliat suferite.

Tot conform Legii cu privire la leasing, reieșind din articolul 13, aveți dreptul să refuzați recepţionarea bunului ce nu corespunde condiţiilor din contractul de leasing şi să suspendați plata către locator a ratei de leasing pînă cînd va fi eliminată încălcarea clauzelor contractuale.

Pentru mai multe detalii consultați articolele anterior menționate din prezenta lege: http://lex.justice.md/md/312574/

Dacă mai apar întrebări, nu ezitați să le adresați.

Mult succes!

01 june 2017