Am procurat un automobil prin procura mai multi ani in urma si acum nu pot circula

03 may 2017 81

Am procurat un automobil prin procura mai multi ani in urma. Din niste motive nu am perfectat nici documentele si nici procura la timpul cuvenit. Acuma nu mai pot circula cu automobilul. Fostul stapin de la care am procurat automobilul e de negasit. Ce de facut? Cum de procedat?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Angela,

Din păcate, unica posibilitate este să perfectați o nouă procură.
Or, anume prin procura întocmită inițial, fostul proprietar va împuternicit să vă transferați dreptul de proprietate asupra automobilului.

03 may 2017
Octavian Cazac
  • Advocate

De fapt, majoritatea populaţiei crede că este proprietar al automobilului cel care este înregistrat ca proprietar la CRIS Registru (Registrul de Stat al Transportului).
Asta însă este o părere greşită. Conform art. 321 din Codul civil dreptul de proprietate asupra bunului mobil (inclusiv asupra automobilului) trece la cumpărător... mai detaliat din momentul ce a intrat în posesie, adică din moment ce aţi primi automobilul/cheile.
Din păcate "vânzarea prin procură" încă este frecventă în Moldova. Dar este o practică ce ridică multă probleme juridice, şi iată că acum aţi devenit victima acestor probleme.
Totuşi, juridic, chiar dacă aţi primit doar o procură, dacă în realitate aţi avut o vânzare-cumpărare, înseamnă că sunteţi proprietar.
Sigur că, calea cea mai scurtă, ar fi să obţineţi o nouă procură de la vânzător. Însă dacă asta nu este posibil, vă puteţi adresa în instanţa de judecată cu o cerere faţă de vânzător, să vi se recunoască existenţa contractului de vânzare-cumpărare şi să oblige CRIS Registru să vă înregistreze ca proprietar.

03 may 2017