Am șanse să obțin banii mei ori nu?

23 june 2018 77

Buna ziua. Eu intenționez să dau la divorț cu soția mea. Nu trăim împreună de 2 luni. Din avere comună avem doar banii de la nuntă. Ei au fost depuși pe cont după ziua nunții. Contul este înregistrat pe numele ei. A fost introdusă suma de 30 mii a doua zi după nuntă. Contul mai deținea bani (ai fostei soții). Contractul a fost prelungit de 4 ori în timpul căsătoriei. Suma la care eu pretind este de 15.000 lei. Doresc să aflu care poate fi cel mai probabil scenariu de desfășurare a situației. Am șanse să obțin banii mei ori nu?

Jurist comments 2

Valentina Cliucinicov
  • Legal consultant

Bună ziua Ilie
Bunurile dobîndite de soţi în timpul căsătoriei sînt proprietatea lor comună în devălmăşie dacă, în conformitate cu legea sau contractul încheiat între ei, nu este stabilit un alt regim juridic pentru aceste bunuri.
În cazul împărţirii bunurilor proprietate comună în devălmăşie a soţilor, părţile lor se consideră egale.
Sînt proprietate... mai detaliat în devălmăşie a soţilor bunurile mobile şi imobile, valorile mobiliare, depunerile şi cotele de participaţie în capitalul social din instituţiile financiare sau societăţile comerciale, care au fost construite, constituite, procurate sau făcute din contul mijloacelor comune, precum şi alte bunuri dobîndite în timpul căsătoriei, chiar dacă sînt procurate sau depuse pe numele unuia dintre soţi.
Problema o sa constea în probele pe care le ve-ți putea obține pentru a dovedi că acești bani au fost dobînditi în timpul căsătoriei, deoarece Banca garantează secretul informaţiei privind relaţiile de afaceri cu clientul. Dar dacă cunoasteti banca si nr contului veți putea dovedi intrările și ieșirile realizate pe acest cont
Sper că informația va fi utilă!
succese

25 june 2018
Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua Ilie,
Daca intradevar sunt doar 30.000 lei de impartit atunci nu prea se merita toate procedurile acestea. De ce? A te judeca nu este ieftin. Taxa de stat 3%, avocat, executori, timp, nervi, etc. Mai bine incercati sa impartiti amiabil, pasnic.

25 june 2018