Am spart telefonul cuiva si acea persoana a depus plangere la politie

15 june 2021 41

Buna ziua. In gluma i-am pus piedica unui baiat, dupa care el a facut la fel. Eram cu telefonul in mana, am cazut si am spart telefonul. Peste o luna l-am intalnit in parc, i-am luat telefonul si l-am spart. Peste 3 zile, el a depus plangere la politie? Ce urmari pot fi?

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Salutare Victoria, situaţia descrisă este tristă.
Dumneavostră puteţi fi trasă la răspundere contravenţională în temeiul Art. 104 din Codul Contravenţional cu repararea prejudiciului.
Deja urmează ca organele de drept să stabilească dacă vi se va aplica amenda, pentru a înlătura răspunderea contravenţională, puteţi să vă împăcaţi cu victima.
Articolului 26. Înlăturarea răspunderii... mai detaliat contravenţionale
Înlăturarea răspunderii contravenţionale pentru fapta ce conţine elementele
constitutive ale contravenţiei are loc în cazul:
a) renunţării benevole la săvîrşirea contravenţiei;
a1) stării de iresponsabilitate;
b) contravenției neînsemnate sau al tentativei de contravenție neînsemnată;
c) împăcării victimei cu făptuitorul;
c1) încheierii tranzacţiei conform Legii cu privire la mediere;
d) prescripţiei răspunderii contravenţionale;
e) amnistiei;
f) constatării amiabile a accidentului rutier.

Articolul 104. Distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor străine
Distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor străine, dacă fapta nu
reprezintă o infracţiune,
se sancţionează cu amendă de la 18 la 36 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 40 de ore.

Pe măsura posibilităţilor încercaţi să rezolvaţi acest litigiu pe cale amiabilă.

17 june 2021