Am un copil în afara căsătoriei

10 november 2021 13

Bună ziua. Am un copil în afara căsătoriei cu o femeie din Rusia, copilul are vârstă de doi ani. Nu l-am recunoscut oficial, iar mama acestuia nici nu-mi cere asta. Din contra, a spus că o să întocmească o declarație la notar prin care să menționeze faptul acesta, pentru că eu oricum am ajutat-o cu bani. Eu, însă, cred că o să mă dea în judecată. Întrebarea mea este: declarația menționată are vreo importanță sau oricum va putea să mă dea în judecată mai târziu? Mulțumesc frumos.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Ion, da tu ești tată bioligic. Mama copilului poate să te de în judecată cînd vrea ea, de dorit să se ducă la notar și să facă o declarație, precum că ea nu are pretenzii materiale, finațe și morale la tine, de dorit, bine.

11 november 2021