Am un credit neachitat

23 january 2019 144

Buna ziua! Ajutati-ma cu un raspuns. Am un credit neachitat. Daca nu achiti, poti sa fii inchisa pentru asta?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Există sancțiuni pentru eschivarea de la plată, însă pentru început o să fiți acționată în instanță în vederea încasării forțate a sumei, cu intentarea procedurii de executare.
În cadrul acestei proceduri, executorul va aplica măsuri de constrângere precum sechestre și interdicții, care vor fi valabile pînă la incasarea sumei datoriei... mai detaliat și cheltuielile adiacente precum onorarii a executorului și alte taxe și speze.

23 january 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

În calitate de sancțiuni vedeți
Articolul 318. Cod Contravențional Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată ori a documentului executoriu menționat la art.... mai detaliat 11 lit. c) sau d) din Codul de executare
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.

Articolul 320. Cod Penal Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
(2) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare de către o persoană cu funcţie de răspundere a hotărîrii instanţei de judecată, precum şi împiedicarea executării ei, dacă aceste fapte au fost comise după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 650 la 850 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în toate cazurile cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

23 january 2019