Am un credit nebancar pe care nu l-am achitat de un an

04 june 2020 175

Bună ziua. Am un credit nebancar pe care nu l-am achitat de un an. Am fost dat în judecata si mi s-a pus interdicție de a părăsi țară. Ce pot sa fac ca să mi se scoată interdicția de a pleca peste hotare? Vreau să plec la muncă ca să pot achita acest credit.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Viorel,

Interdictia de a parasi tara se pune pe o perioada de cel mult 6 luni.

Daca este necesar de mentinut interdictia, executorul poate face aceasta nu mai mult de 3 ori.

Asteptati sa treaca 6 luni si dupa plecati. Dar sa reusiti pina cind executorul o sa prelungeasca aceasta... mai detaliat masura.

04 june 2020