Am un credit si de doua luni nu am achitat

06 december 2018 67

Buna. Vreau sa ma ajutati cu un raspuns: am un credit si de doua luni nu am achitat si s-a reziliat contractul. Acum o saptamana in urma, am fost sunata de o companie de incasare a datoriilor si mi-au spus ca daca nu achit, voi fi data in judecata si la inceputul lunii acestea voi fi evacuata din casa. Ajutati-ma, nu mai stiu nimic. Cum m-au sunat o saptamana in urma, nu am mai fost sunata si nu stiu ce proceduri fac ei, de nu m-au mai sunat.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Compania de colectare a datoriilor nu are așa competență de a va evacua din casa.
Nu va faceti griji.
Va fi judecată, unde o să fiți chemată prin scrisoare.
Dacă se va emite o hotărâre judecătorească de incasare a sumei de la Dvs, o sa fie dată la executor... mai detaliat judecătoresc, care va aplica sechestru pe bunurile Dvs si va retine din salariu lunar 20% in contul achitarii datoriei, daca oina atunci nu o veti fi achitat.

06 december 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
este imposibil de a evacua persoana în termeniii menționați, cu excepția dacă contractul nu este investit cu formulă executorie, în lipsa unei hotărîri judecătorești, la obținerea căreia este nevoie de timp.
Este o metodă de a stimula datornicii de a efectua plățile restante.

Totuși este neclar, despre ce fel de reziliere... mai detaliat a contractului este vorba?

06 december 2018