Amenda contravențională

12 october 2018 57

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, în cât timp se achită amenda contravențională în mărime de 50%: în 72 de ore sau 3 zile lucrătoare?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

D-na Ana în 3 zile lucrătoare.

12 october 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Art. 34 Cod Contraventional,
(3) Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 72 de ore din momentul stabilirii ei. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral.

Sintagma "din momentul stabliriii ei" a fost declarata neconstitutionala fiind inlocuita... mai detaliat cu din momentul aducerii la cunostinta.

12 october 2018