Amenda contraventionala

12 may 2020 36

Buna ziua. Doi ani in urma mi-a fost aplicata o amenda contraventionala in marime de 4.000 lei, dar nu am achitat-o nici pana in ziua de azi. Am verificat la executorul judecatoresc si nu stie nimic de aceasta amenda. Este vreo sansa ca amenda sa vina la executor?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu puteți verifica la executor deoarece în cazul în care ați fost înaintat la executare nu puteți ști în gestiunea căruia pînă nu primiți citarea din partea acestuia.

După 2 ani, încă puteți fi dat la executare.

12 may 2020