Amenda contraventionala

12 december 2022 127

Buna ziua. In aprilie 2021 instanta de judecata mi-a aplicat o amenda contraventionala. Am asteptat sa-mi vina aviz prin posta ca sa achit amenda amintita. In decembrie 2021 am sunat sa intreb cand vor trimite avizul, pentru ca nu am primit nimic si mi-au spus sa astept ca o sa vina. Acum, in decembrie 2022, am fost sunata si informata ca am la dispozitie 15 zile ca sa achit amenda si sa platesc onorariul executorului. Ei pretind ca mi-au trimis avizul in decembrie 2021, iar eu nu m-am prezentat sa platesc. In realitate, insa, nu am primit nimic. Au ei dreptul sa imi impuna termenul de 15 zile?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Diana, deja amenda aplicată față de DVS se găsește spre executare la executor,ultimul e în drept să vă orienteze în cât timp să achitați amenda+onorariul lui.

13 december 2022