Amendă contravenţională pentru depășirea vitezei

07 august 2020 826

Am fost oprit de un echipaj INP, pe motiv că am depășit limita de viteză admisă. Au măsurat viteza din mişcare, de pe contrasens. Mi-au arătat că radarul Iskra-Video a înregistrat depăşirea vitezei în localitate, în sensul art 236 (1) Cod Contravenţional. Eu am decis să contest procesul-verbal. Conform Ordinul MAI 45 din 19.02.2010, "La procedura filmării abaterilor din mişcare "se interzice" oprirea vehiculelor care circulă pe sensul opus de deplasare al autovehiculului poliţiei rutiere”. Mai este în vigoare acest ordin? Radarele Iskra Video au fost omologate încă din 2007, conform declaraţiilor reprezentanţilor INM (Institutul Naţional de Metrologie). Mai este valabilă această omologare?
Viteza mea de deplasare era între 50-60 km/ora, conform vitezometrului de tip mecanic. Aştept un sfat. Mersi mult.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Prevederile respective sunt în vigoare și în continuarea potrivit Ordinului 45 al MAI și prin urmare dvs întemeiat ați contestat pV.

07 august 2020
M P
  • Legal consultant

Bună ziua Anatolie.

Nu uita să soliciți în instanță prezentarea buletinul de verificare metrologică a aparatului nominalizat precum și certificatul care confirmă că agentul constatator a studiat Regulamentul cu privire la modul de utilizare a mijloacelor tehnice, Instrucțiunile cu privire la modul de exploatare și măsurare a vitezei mijloacelor de transport... mai detaliat auto cu ajutorul complexelor de măsurare și înregistrare „ИСКРА-ВИДЕО” și este admis la utilizarea acestora în procesul de depistare și documentare a cazurilor de depășire a vitezei stabilite.

Mult succes!

13 august 2020