Amenda de acum 2 ani

04 july 2020 297

Bună ziua. Am primit un apel pe Facebook in care m-au anunțat ca am o amenda pentru depășirea vitezei cu 20 km/ora in marime de 800 lei și taxele suplimentare. Mi-au spus ca în caz ca nu achit, vor întra în apartamentul in care nu locuiește nimeni și vor lua bunuri in valoare de 2.000 lei. In procesul-verbal nu este indicat modelul și nr. mașinii. Nu știu pentru care mașina a fost întocmit procesul-verbal, nici adresa nu este a mea, este tăiată adresa și scrisă o adresă din alt oraș. Cum pot contesta acest proces-verbal după o asa perioadă, dacă eu nu am fost in țară? Ce pot face? Nu sunt sigur ca e amenda mea.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Sergiu!

Sunteți sigur că că acest Proces-verbal cu privire la contravenție a fost întocmit de către agentul constatator care, era lucrător al Inspectoratului Național de Patrulare?

Până în prezent nu am mai auzit de asemenea cazuri.

Nu achitați nimic!
Dacă aveți o copia a acelui act, solicitați de la Inspectoratul Național de... mai detaliat Securitate Publică (aceasta este denumirea actuală) informații care să informe sau confirme comiterea contravenției care reiese din acel act.
Oferiți-le o copie ca să verifice și ei.

Datele de contact ale instituției le găsiți aici www.inp.gov.md

Succes.

06 july 2020