Amenda fara audiere

17 january 2022 85

Buna! Este legal ca politistul de sector sa-mi aplice amenda fara sa ma audieze si sa prezinte dovezi ale vinovatiei mele? Va multimesc!

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Bună Iulian, agenţii constatatori pot încheia procese-verbale în absenţa persoanei dacă contravenţia a fost constatată cu ajutorul mijloacelor tehnice omologate şi verificate metrologic (radare, cameră de bord, etc) sau în cazul în care s-au autosesizat de comiterea unei contravenţii.

Sunteţi în drept să atacaţi procesul-verbal în instanţa de judecată prin... mai detaliat depunerea unei contestaţii la adresa autorităţii din cadrul căreia activează agentul constatator.
Subsecvent puteţi să depuneţi cerere de a vă informa cu toate probele/materialele ce au stat la baza întocmirii procesului-verbal în privinţa dumneavoastră.

Puteţi să mă contactaţi pe adresa de email pentru ajutor iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

18 january 2022