Amenda penala achitata partial in rate

30 march 2023 37

Buna ziua. Amenda penala poate fi revizuita si micsorata dupa o perioada de aproximativ 2 ani? Care sunt conditiile care ar putea contribui la micsorarea acesteia?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună! Codul Penal prevede această posibilitate legală:
Art. 64 alin. (7) În cazul în care condamnatul nu este în stare să plătească amenda stabilită ca pedeapsă principală sau complementară, instanţa de judecată poate să înlocuiască suma neachitată a amenzii cu muncă neremunerată în folosul comunităţii, calculîndu-se 60 de ore de muncă... mai detaliat neremunerată în folosul comunităţii pentru 100 unităţi convenţionale de amendă.

De asemenea, puteți achita în rate:
Luînd în considerare circumstanţele cauzei, instanţa de judecată poate dispune achitarea amenzii în rate timp de pînă la 5 ani.

30 march 2023