Amenda pentru depasirea vitezei fixata de camera video

17 march 2022 127

Buna ziua. M-am trezit cu conturile sechestrate de un executor judecatoresc pentru o amenda in legatura cu o presupusa contraventie rutiera fixata de camerele video de monitorizare a traficului. Nu am primit nicio notificare despre amenda in cauza, altfel as fi achitat-o in jumatate timp de 72 de ore. Acum, insa, trebuie sa achit inca si costurile executorului judecatoresc. Consider ca in aceasta situatie mi-au fost incalcate drepturile. Ce pot face?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna, sunteti in drept sa contestati incheierea executorului judecatoresc in termen de 10 zile de la instiintare, în instanţa de judecată în a cărei circumscripţie camera teritorială a executorilor judecătoreşti a stabilit competenţa teritorială a executorului judecătoresc.

O zi buna

18 march 2022