Amenda pentru lipsa vinieta in trecut?

03 october 2020 701

Buna ziua. E posibil ca politia sa intocmeasca proces-verbal pentru ca candva nu am avut vinieta valabila la masina? Mi-a expirat si am achitat-o peste 4 zile. Nu am avut vinieta la masina doar acele 4 zile. E corect ca politia sa-mi puna amneda pentru motivul ca au vazut in baza de date ca masina nu a avut vinieta atunci? Mentionez ca atunci cand m-au oprit, masina avea vinieta valabila. Multumesc

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Vitalie.

Termenul general de prescripție a răspunderii contravenționale este de un an, în decursul căruia poți fi amendat pentru contravenția săvârșită.

Subiecţi ai impunerii sînt persoanele fizice şi persoanele juridice posesoare sau care au drept de folosinţă, confirmat prin actele corespunzătoare, asupra autovehiculelor clasificate conform Codului fiscal, neînmatriculate în Republica... mai detaliat Moldova şi aflate în evidenţa unor alte state, care intră pe teritoriul Republicii Moldova sau care îl tranzitează.

Respectiv dacă te încadrezi în parametrii de mai sus, atunci da, ai fost sancționat corespunzător. Dacă nu te încadrezi, atunci poți contesta procesul verbal cu privire la contravenție, în instanța de judecată.

Succes!

13 october 2020