Amenda și interdictie

01 july 2019 85

Bună ziua. În anul 2018, mi-a fost pusa interdicție în tot spațiul Schengen. Totodata, am primit și o amenda în valoare de 800 RON pe care trebuia s-o achit în decurs de 15 zile la secția de politie din Iași. Interdicția îmi expira peste 2 luni, iar amenda nu am plătit-o pentru ca nu am putut merge înapoi în România, având interdicție, și nu am avut cum sa o plătesc. Acum dacă îmi expira interdicția, eu voi putea merge înapoi în România, neavând amenda plătită?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună ziua.

Consecințele neachitării amenzii sunt reglementate de către legislația României. Contactați un jurist local pentru a primi un răspuns corect la întrebare.

Vedeți și acest răspuns: https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/pot-afla-online-daca-am-interdictie-de-a-intra-intr-o-anumita-tara

11 october 2019