Amenintare

27 october 2019 51

Buna ziua. Am fost amenintat de o persoana ca ma va omori si din cate cunosc, are deja dosar pentru ca a agresat o femeie. Poate are si ceva dereglari psihice si imi fac griji pentru sanatatea mea si a familiei mele. Ma pot astepta de la aceasta persoana la orice. Am inregistrari voce cu amenintarile lui si sunt si martori. Are intentii sa plateasca pe cineva sa-mi faca rau. Cum sa procedez si ce risca aceasta persoana?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Adresați-vă la Poliție.

27 october 2019
Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Puteți să trageți la răspundere penală pe persoana dată conform art.155 din Codul Penal al Republicii Moldova - Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă... mai detaliat a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

sau - depinde de context - de cuvintele persoanei - puteți prin adresare la Poliție să trageți la răspundere contravențională în baza art.69 din Codul Contravențional al RM pentru injuria, adică vorbele sau faptele care lezează onoarea şi demnitatea persoanei,
se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.

28 october 2019