Amenintare cu moartea

26 november 2019 80

Sunt amenintata prin telefon ca o sa fiu impuscata eu, copilul si toata familia mea. Cum procedez in asa caz?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Adresați-vă cu o plângere la Poliție sau Procuratură.

26 november 2019
  • Legal consultant

D-na Azarina, DVS trebue să vă adresați cu o plîngere la poliție, ca persoana vinovată să fie tras la răspundere pe art. 155 CP- Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii
... mai detaliat corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

29 december 2019