Amenintari din partea fostului locator

16 may 2020 32

Buna ziua. Familia noastra cu copil minor am inchiriat o camera in camin timp de 2 ani si 2 luni fara contract de chirie de la proprietar. Proprietarul este angajat in politie. L-am anuntat cu 2 saptamini in avans ca vom parasi locuinta, din motive ce tin de pandemie si, respectiv, lipsa de lucru. Locatorul ne-a cerut sa vopsim peretii si podul, sa facem ordine in camera inainte de a-i intoarce cheia. Ordine am facut, peretii si podul le-am vopsit. Cat am stat acolo in gazda, noi i-am conectat canalizarea si am suportat cheltuielile aferente. Ne-a cerut sa ii ducem covorul la curatatorie, dar eu nu aveam bani si l-am curatat eu. Am achitat facturile pentru serviciile comunale cheltuite de mine, insa exista o factura calculata gresit, pe care eu am refuzat sa o achit. Astazi stapanul și sotia lui l-au intalnit pe sotul meu in strada si l-au amenintat ca ne vor agresa familia, vor afla unde locuim si atunci o sa ne para rau, ca vor merge la serviciu si ne vor face neplaceri. Plus la asta el a incercat sa-l loveasca pe sot.
Acum imi este frica si nu stiu cum pot sa imi apar drepturile. Va rog frumos sa imi dati un sfat. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Doina,

Incercați sa întegistrați convorbirile cu acest individ, și anume amenințarile. Dupa, mergeți la procuratura și depuneți plângere.

17 may 2020