Amenintari in legatura cu o masina data la dezmembrare

06 january 2020 25

Buna ziua. Am avut un accident in Romania si am dat masina acolo la dezmembrari (am si un document care confirma asta), dupa care am venit in tara si am scos masina de la evidenta de pe numele meu.
Mai tarziu, ma suna o persoana si imi spune ca a cumparat motorul masinii si vrea nu stiu ce semnatura ca sa il poata pune pe numele lui. Imi spune ca e fost politist si ma ameninta cu judecata. Spune ca a blocat transmiterea datelor in arhiva (ca masina a fost scoasa de la evidenta).
Vreau sa stiu, este vreo lege care il apara? Eu nu l-am vazut niciodata si nici nu am avut nicio treaba cu el. Eu inregistrez fiecare conversatie a noastra la telefon. Ce pot sa fac ca sa scap de el?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Odată ce ați dat automobilul la dezmembrare și dețineți un act confirmativ, dvs. nu mai aveți nici o atribuție și nu purtați răspundere de acțiunile ulterioare ale companiei care a vîndut motorul. Și nu vă recomand să semnați careva acte suplimentare!

Îi spuneți frumos domnului să vă lase în pace, în... mai detaliat caz contrar ve-ți depune o plîngere la poliție.

07 january 2020