Amenințări. Publicarea datelor personale

24 august 2021 47

Buna ziua. Un an în urmă, am primit prin internet de la o doamnă propunerea de a merge la muncă în Germania. Ea mi-a trimis bani ca să-mi perfectez pașaportul biometric. Eu n-am primit direct niciun ban de la ea, i-a trimis banii prin cunoștințe de ale sale. Cu una din persoanele acestea am fost să-mi fac pașaportul. După, m-am gândit mai bine și am refuzat oferta. Acum, peste un an, doamna in cauza a postat pe o retea de socializare cum că eu aș fi mințit că am probleme, ea a vrut să mă ajute, mi-a trimis bani. A postat poze de ale mele, numărul de telefon, informații personale, după care eu primesc multe amenințări. Ce să fac?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Este o dezvaluire ilegala de date personale din partea persoanei respective.

Legea prevede mai multe mecanisme prin care va puteti opune unei asemenea dezvaluiri, inclusiv tragerea la raspundere contraventionala a persoanei si solicitarea de la aceasta a compensarii prejudiciului moral.

Puteti sa ma contactati pe email daca aveti nevoie de consultanta detaliata... mai detaliat in acest sens.

25 august 2021