Amenzi aplicate de ANTA 3 ani in urma se supun termenului de prescriptie de un an?

31 july 2020 118

Ne-am trezit cu o scrisoare de la executori pentru un rând de amenzi din 2016-2017, dar nu aveam nici ideie de existența lor, inclusiv o amenda de la ANTA in marime de 2.400 lei. Aceste amenzi se supun termenului de prescriptie contravenționala? Este in drept executorul sa ceara achitarea lor după termenul de 3 ani, dacă nu am stiut de acestea?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Irina, bună ziua!

Termenul de prescripție este perioada de timp în interiorul căreia, Agentul constatator trebuie să îtocmească procesul-verbal cu privire la contraenție și Decizia de sancționare (se conține în partea rezolutorie a Procesului-verbal).

Dacă acele au fost întocmite în interiorul termenului de prescripție atunci executorul poate pretinde încasarea amenzii, cu condiția... mai detaliat prezentării documentului spre executare în termen.

De remarcat că, sunt contravenții prelungite sau continui, pentru care termenul curge din momentul încetării/curmării acțiunilor contravenționale.

01 august 2020