Amenzi neplatite

12 may 2020 33

Buna! Daca o persoana are 3 amenzi si nu are posibilitatea sa le plateasca, risca sa ajunga la inchisoare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu numaidecât, pentru început cauză va fi transmis la executare, unde va fi aplicat sechestre cît și blocate conturi.
În cazul eschivării de la executare, puteți fi amendat suplimentar, în acest sens fiind ide ridicate sancțiuni în codul contravențional și penal.

Este posibil ca de către agentul constatator sa fie solicitat schimbarea... mai detaliat modului de executare, aici riscați inclusiv și constringere
Dacă persoana fizică sau juridică nu a achitat amenda în decursul a 30 de zile de la data stabilirii acesteia, se va proceda conform reglementărilor Codului de executare. În cazul în care achitarea amenzii nu este posibilă din cauza lipsei ori a insuficienței bunurilor sau din cauza eschivării cu rea-voință a contravenientului de la achitarea acesteia, instanța de judecată poate înlocui suma neachitată a amenzii, după caz, cu:

a) amendă în mărime dublă, care însă nu poate depăşi limita maximă a sancţiunii cu amenda prevăzută de norma materială contravenţională sau de prezentul articol;

b) privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an;

c) muncă neremunerată în folosul comunităţii, calculîndu-se o oră de muncă pentru o unitate convenţională, durata muncii fiind de cel mult 60 de ore;

d) arest contravenţional, calculîndu-se o zi de arest pentru 2 unităţi convenţionale, durata arestului fiind de cel mult 30 de zile. În acest caz, se va ţine cont de restricţiile prevăzute la art.38 alin.(4).

Totuși există și termene de prescripție, care ar putea libera de sancțiuni.

15 may 2020