Amenzi rutiere

30 august 2019 74

Salut! Pe data de 7 august 2019 am achitat o amenda rutiera. Persoana care mi-a intocmit procesul-verbal m-a anuntat ca mai am o amenda mai veche. Prin urmare mi-a mai intocmit un proces-verbal, dupa care mi-a zis ca nu mai sunt amenzi. Subliniez ca eram in data de 7 august. Azi am primit o scrisoare cum ca pe data de 3 august am incalcat viteza la camere. Ce sa fac mai departe, cum sa procedez? Mersi mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
păi la data de 7, nu era informație în sistem privind existența amenzii din 03.08.2019, deoarece nu este clar de pe camere,daca anume dumneavoastră va faceți vinovat, sau posibil ați transmis automobilul altei persoane, care a admis încălcarea vizată, notificarea face parte din procesul de identificare a potențialului... mai detaliat vinovat.

Actualmente, urmează să vă prezentați pe adresa din notificarea recepționată, pentru a identifica prin declarație cine e persoana ce se afla lavolan, dacă evorba de dumneavoastră, atunci va fi întocmit proces verbal și aplicat sancțiunea, pe care o puteți contesta în 15 zile din data cînd a fost adusă la cunoștință.

31 august 2019