Amnistia 2021

18 march 2022 180

Buna ziua. Sunt condamnat la 3 ani si 3 luni de inchisoare, in temeiul art. 264 alin. 4 CP. Pot beneficia de amnistia recent anuntata, daca am 5 sanctiuni desciplinare? Pana la moment am ispasit 2 ani.

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna Cristian, fiecare sancțiune disciplinară durează 1 an, după asta el se stinge. O să luați în seamă aceste lucru. Da conform Legii cu privire la amnistie, DVS puteți fi amnistiat.

21 march 2022

Domnul Mihai multumesc mult pentru raspuns dar spunetemi mai in detali in ce temei voi putia beneficia de amnistie finca administratia peneticiarului imi spune ca cu sanctiunele care le am nasa pot trece comisia ce pot face in cazul ista

23 march 2022
  • Legal consultant

Noroc Cristian, eu te-am orientat să duci con tul la sancțiuni, fiecare sancțiune se păstrează timp de un an de zile, de fiecare dată când ești prezentat la comisie se expune fiecare șef de secție, ai dreptul să fii prezentat în instanță pentru a fi aplicat Lege cu privire la... mai detaliat amnistie. Dacă nu ești de acord cu hotărârea comisiei, iești în drept să o con testezi în instanță, dar nu te orientezi, că să dai câștig de cauză. Fii atent.

24 march 2022