Amnistia 2021

16 february 2022 42

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, in cazul persoanelor eliberate conditionat, cine va lua hotararea privind aplicarea amnistiei?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Natalia.

Dacă aveți în vedere liberarea de executarea pedepsei în sensul art. 6 a Legii Amnistiei atunci cererea poate fi adresată Comisiei speciale din Penitenciarul unde ultima dată și-a ispășit pedeapsa persoana sau unde ar fi trebuit să execute. Adică nemijlocit la Penitenciarul cel mai apropiat de domiciliu potrivit... mai detaliat regulii generale de plasare a persoanelor în detenție conform art. 196 alin. (2) Cod de executare - ”La stabilirea penitenciarului se va da prioritate penitenciarului situat mai aproape de localitatea de domiciliu sau reşedinţă a condamnatului ori de altă localitate solicitată în scris de acesta.”

Dacă aveți nevoie de ajutor apelați la numărul GSM 069645218

07 may 2022