Amnistia 2021

13 january 2022 146

Buna ziua. Persoana condamnata, in temeiul art. 145 alin 3 si art. 188 alin. 2 CP, la 22 ani de detentie (dar care la momentul savarsirii infractiunilor nu avea varsta de 21 ani), va benificia de reducerea pedepsei, in conformitate cu amnistia adoptata in 2021?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
În baza infracțiunilor menționate condamnatul nu va putea să beneficieze de actul de amnistie, însă, dacă, la data comiterii infracțiunii, persoana condamnată avea vârsta cuprinsă între 18 și 21 de ani, va putea să solicită reducerea termenului de pedeapsă stabilit cu o treime în temeiul art.7 alin.(1)... mai detaliat lit.e) din Lege Nr. 243 din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova.

15 january 2022