Amnistia 2021

24 march 2022 59

Buna ziua. Fratele meu este condamnat in temeiul art. 152 alin. (1) la 2 ani de penitenciar de tip semiinchis, a ispăsit deja un 1 an. Acum este chemat la comisia pentru amnistiere, dar a fost sancționat disciplinar de 2 ori. Va trece comisia în acest caz?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Nelu.

În cazul a 2 sancțiuni disciplinare poate fi concluzie negativă a Comisiei ce evaluează riscul de recidivă și executarea planului individual de executare a pedepsei. Dar aceasta poate fi contestată separat în ordinea Codului administrativ direct în instanță în termen de 30 de zile.

Dacă aveți nevoie de ajutor... mai detaliat la acest capitol puteți apela GSM 069645218

07 may 2022