Amnistia 2021

16 march 2022 101

Buna! Prietenul meu a fost condamnat in temeiul art. 469 CPP. Are de ispasit o pedeapsa cu inchisoarea de 3 ani si 6 luni, sin care 7 luni deja le-a ispașit. Ce o sa poata face in cadrul amnistiei? II vor scade din termen sau va fi eliberat îndată?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Olesea, eu vreau să vă atenționez, că art. 469 CPP nu este, ceva ași greșit. Să vă prezint o consultație nu pot, DVS indicați corect în baza cărui articol a fost condamnat. Ne cătând la aceasta, termenul indicat de DVS nimerește sub prevederile Legii cu privire la amnistie, prietenul... mai detaliat DVS o să vină acasă. Tot depinde de instituția penitenciară, unde se află.

17 march 2022
  • Legal consultant

Buna Iulian, mesajul tău a fost publicat din nou pe saitul y/avocat. Eu ți-am atenționat în ce constă problema, fii mai concret, art. 469 CPP în codul penal nu este.

18 march 2022